top of page

Jak Antoinettka tituly nasbírala...

a jak jsme po výstavách jezdili..

Na první fotce, kterou mi paní chovatelka stanice s výstižným názvem Il segreto dell´amore (tajemství lásky), poslala, jsem hned zahlídla malé plamínky v očích malého černého štěňátka. Byla přesně to, co jsem hledala, malé tempeamentní stvoření s velkou jiskrou a sebevědomím. Antoinettku jsme si pořídili s tím, že chceme jezdit po výstavách.....a tak to všechno začalo....

Junior šampion ČR

První šampionát, který jsme se pokusili "zdolat" byl ten juniorský domácí. Pro tento titul, musí mladý pes/fena získat třikrát titul (čekatelství) CAJC (v překladu Certificat d´Aptitude au Junior Championa) a to minimálně dva ve třídě mladých (jeden pak může být nahrazen CACem z mezitřídy).  Tenktár jsme byly já i Antoinettka začátečnice. A tak to rozhodně nebyla záležitost tří přihlášených výstav, nýbrž šesti. 

 

22. 2. 2014 - DuoCACIB Brno - j: Oleg Fintora (SK) - V1, CAJC

3. 5. 2014 - Prague Expo Dog - j: Miroslav Guniš (SK) - V1, CAJC, BOJ

24. 5. 2014 - Nord Bohemia Canis Litoměřice - j: Karel Hořák (CZ) - V1, CAJC, BOJ, BOS

 

Chorvatský šampion

Druhým našim šampionátem byl kupodivu ten chorvatský. Od známé, chovatelky Štěpánky Štěpánkové (chs Gerri Genesiss) jsme dozvěděli o čtyřdenní výstavě, která měla proběhnout v červenci v chorvatském Splitu. A my se tenkrát rozhodli, že si to spojíme s dovolenou. Splnit podmínky pro získání tohoto titulu se nezdálo být náročné. Stačí pro něj 4 tituly CAC, alespoň dva z toho musí být získány na výstavě mezinárodní. Pořadatéle, měli tuto výstavu připravenou tak, aby jedinci, kteří budou všechny čtyři dny ve svých třídách úspěšní, mohli Chorvatského šampiona dostat. Rozhodčí, kteří se měli udlování titulů zhostit byli velice zajímaví. Rozhodně ale tituly nerozdávali zadarmo.

 

4 summer night show Split

24. 7. 2014 - j: Nataša Blanuša (HR) - V1, CAC, BOB

25. 7. 2014 - j: Dan Ericsson (SWE) - V1, CAC, Res. CACIB

26. 7. 2014 - j: Chan Weng Woh (MAL) -V1, CAC, BOS

27. 7. 2014 - j: Steven Seymour (AUS) - V1, CAC

 

Slovenský šampion krásy

Na slovenského šampiona je také potřeba 3x titul CAC, oproti jiným zemím se zde dá jeden CAC nahradit třemi Res. CAC, což se může hodit, když jezdíte, ale hold Vám štěstí nepřeje a končíte vždy na druhém místě. Důelžité je, že získané CACy, stejně jako u nás, musí být ze dvou výstavních sezón (sezónou se myslí kalendářní rok).  My jsme měli to štěstí, že jsme na Slovensko museli pouze dvakrát. První zkušeností u našich východních sousedů byla dvoudenní Duo Danube Bratislava, letní výstava v krásném prostředí koňského dostihového areálu. Z tohoto výstavního víkendu se nám vydařil zejména den druhý, kde slovenská rozhodčí, paní Fintorová ocenila především Antoinettčin pohyb a eleganci a v závěrečných soutěžích pak zaujala také pana Guniše, který ji postavil na nejvyšší stupeň mezi všemi plemeny chrtů. Byl to náš největší výstavní úspěch vůbec a moc rádi na ten den vzpomínáme :) 

Druhou zkušeností byla výstava na samém začátku druhé výstavní sezóny a to v Nitře. Nitra nás zaujala svým kouzlem a v čase povánočním to byl opravdu příjmený výlet. Bez velké konkurence jsme oba dny CAC ve své třídě získali a pokořili tak šampiona Slovenska. Musím říct, že přestože jsme se mezi nejlepšími chrty již neumístili, závěrečné soutěže v Nitře patří k nejlepším, ve kterých jsme měli tu čest, se předvést. 

 

16.8.2014- DUODANUBE Bratislava - j: Lilianne De Ridder - V1, CAC, res. CACIB

17.8. 2014 - DUODANUBE Bratislava - j: Ludmila Fintorová- V1, CAC, CACIB, BOB, BIG1

10.1. 2015 - New Year Show Nitra - j: Oleg Fintora, SK - V1, CAC, res. CACIB

11.1. 2015 - Winter Show Nitra - j: Dušan Barlík, SK - V1, CAC, CACIB, BOB

Český šampion krásy

Zisk titulu Českého šampiona krásy byl pro nás paradoxně jedním z nejtěžších. Opět je potřeba absolvovat dvě výstavní sezóny a z každé si vysloužit nějaký ten CACik. Celkem však na šampiona České republiky potřebujete tento titul 4x a to alespoň od dvou různých rozhodčích. V neposlední řadě je pak potřeba doržet také to, že alespoň dva CACy jsou z výstavy mezinárodní, kde se předpokládá větší náročnost pro obvykle větší počet přihlášených psů. Naší první sezónou byl rok 2014. Podařilo se nám v něm nasbírat hned 4 CACy (3 z mezinárodní a 1 z národní výstavy), ovšem abychom splnili také podmínku dvou výstavních sezón museli jsme čekat na první výstavu roku 2015, čímž byla dvoudenní únorová DuoCACIB Brno. CAC jsme nakonec získali a ještě ten den o Šampiona ČR zažádali.

 

31.8.2014 - INTERDOG Bohemia - j: František Bouček, CZ - V1, CAC

28.9. 2014 Moravskoslezská výstava psů Brno - j: Božena Ovesná, CZ - V1, CAC

1.11.2014 - Prague Expo Dog - j: Dušan Barlík, SK - V1, CAC (1/6!)

2.11. 2014 - Prague Expo Dog - j: George Kostopoulos - V1, CAC (1/8!!!), res. CACIB

7.2. 2015 - DUOCACIB Brno - j: Miroslav Guniš, SK - V1, CAC, res. CACIB (>>>>CACIB)

Český Grandšampion krásy

A jedeme dál! Následovala další éra v naší výstavní kariéře, tentokrát ve třídě šampionů. Po dosažení titulu šampiona krásy, kterékoliv země, je již možné hlásit psa do třídy šampionů. Pokud již máme splněného českého šampiona, dalším titulem, o který je možné v ČR usilovat je Český Grand Šampion. Tento titul je tedy jakási nástavba na českého šampiona a stáváte se jím po získání dalších tří CACů, které ale nyní již MUSÍ být ze třídy šampionů a opět alespoň od dvou různých rozhodčí, alespoň jedna výstava musí mít hodnotu mezinárodní. Tohoto titulu jsme nabyli obzvláště rychle. Překvapením pro mě byl CAC na Klubové výstavě KCHICH v Náměšti nad Oslavou, kde jsme čelili silné konkurenci ve třídě šampionek a jednalo se také o velkou poctu od francouzského rozhodčího Alaina Dumortiera, který Antoinettce udělil i titul BOB. Na mezinárodní výstavě v Brně se nám pak po delší době podařilo zúčastnit se také závěrečných soutěží, kde jsme se umístili na místě třetím (opět příjmený zážitek :) 

 

30. 5. 2015 - Speciální výstava chrtů Náměšť nad Oslavou - j: Hanna Woźna - Gil, PL - V1, CAC, VSV, BOS

31. 5. 2015 - Klubová výstava italský chrtík Náměšť nad Oslavou - j: Alain Dumortier, F - V1, CAC, Klubový vítěz, BOB

28. 6. 2015 - Intercanis Brno - j: Davor Javor - V1, CAC. CACIB, BOB, BIG 3

Poslký šampion krásy

...byl pro nás běh na dlouhou trať. Na výstavy v Poslku nás totiž většinou nezapomněla doprovodit smůla a tak jsme si k našim severním sousedům zavýletili o něco víckrát. V Poslku mají místo našeho CAC titul CWC, nasbírat musíte celkem tři, z nihž alespoň jeden musí být z výstavy mezinárodní, rozdíl od jiných šampionátů je zde v tom, že od prvního a posledního CWC musí uplynout 6 měsíců. (I pro tyto důvody patří zisk Poslkého šampionátu, věštinou mezi ty jednodušší) Právě titul CWC byl úplně prvním Antoinettčiným titulem, získaným v dospělácké kategorii. Pamatuji si to jako dnes, kdy jsme jeli do polského Walbrzychu (Swiebodzic), kde se Antoinettka poprvé měla pokusit obstát v mezitřídě, kde se mohou účastnit pejsci od 15 měsíců. Bylo to tenkrát jedno z jejich nejlepších předvedení vůbec a tak si právem vysloužila také titul BOB. Dalším prvenstvým, které tuto výstavu dělá nezapomenutelnou, je naše první umístění v závěrečných soutěžích. Sice šlo o místo čtvrté, ale s pohárem a věcnými dary jsme nemohli být šťastnější. Do Swiebodzic jsme se za půl roku poté vrátili a to ne proto, že bychom Poslko odložili k ledu, ale proto, že se nám na polských výstavách, které jsme absolvovali v mezidobí, moc nedařilo. Konkrétně šlo o dvoudenní výstavu v Poznani, kde jsme dopadli jak sedláci u Chlumce a poučili jsme se, že na Polské rozhodčí se do Polska příliš jezdit nevyplácí. :D O CWC z mezinárodní výstavy jsme pak jeli usilovat do Wroclawi, kde se nám již, i v konkurenci, jeho zisk podařil :)

 

25.5.2014-56. krajowa wystawa Swiebodzice - j: Hanna Woźna-Gil, PL -V1, CWC, nejepší fena, BOB, BIG4

6.12. 2014 - NVP Swiebodzice PL - j: Chrisrian Kast, CY - V1, CWC, Nejlepší fena, BOB

26. 9. 2015 - CACIB Wroclaw - j: Olga Kuprianova Sinko, SLO - V1, CWC, CACIB, BOS

Interšampion

Titul interšampion neboli C.I.B., je nejvyšším oficiálním titulem, který v rámci FCI můžete získat. Podmínky pro jeho splnění jsou již přísnější. Pes musí obdrežet 4x titul CACIB (tento titul dostává nejlepší dospělá fena na mezinárodních výstavách) a to alespoň od 2 různých rozhodčích z alespoň tří různých zemí!! Další podmínkou navíc je rok a den mezi prvním a posledním CACIBem. Tím je zajištěno, že titul bude zdobit pouze jedince, kteří jsou dlouhodobě výstavně úspěšní a to bez ohledu na rozhodčího a konkurenci v základní třídě a pak také pouze ty, kteří obstojí i v konkurenci chovu v jiných zemích.  Čím dříve tedy první CACIB získáte, tím dříve můžete také získat ten poslední a stát se Interšampionem. I s ohledem na zisk tohoto titulu pak plánujete své výstavy do zahraničí. Nejtěžší pro nás bylo získat CACIB právě u nás v České republice. Je to také proto, že chov zde je vyrovnaný a velice kvalitní a konkurence bývá, oproti jiným zemím, obrovská. My jsme měli tu smůlu, že často se na českých mezinárodních výstavách účastnili právě zahraniční vystavovatelé s velkým jménem ve světě, kteří zpravidla tento titul takzvaně "vyfouknou".

Náš první CACIB jsme získali na Slovensku a to na již zmíněné výstavě v Bratislavě, tenkrát Antoinettka porazila dvě nyní velmi úspěšné feny a v té době to byl pro nás první pořádný úspěch.  Další CACIB pak následoval na lednové výstavě v Bratislavě. Tedy nastala situace, kdy jsme měli dva CACIby z jedné zemé a po dalších jsme se tedy již museli poohlédnout jinde. Samozřejmě jsme se poohlíželi i tady u nás, ale většinou marně. Z únorového Brna na nás pak CACIB sice přešel (fena, která ho měla ho již k šampionátu nepotřebovala), ale první opravdu vybojovaný CACIB z české republiky přišel o 5 měsíců později a to na červnové InterCanis Brno, udělil nám ho tehdy chorvatský rozhodčí pan Javor Davor a následně nás poctil i titulem BOB. Poslední CACIB jsme si pak šťatsně přivezli z Polské Wroclavi, kde jsme získali také poslední CAC k dovršení polského šampionátu a zabili jsme tak dvě mouchy jednou ranou. 

 

O tento titul musíte zažádat přímo na FCI, potíž je v tom, že jeho uznání trvá dlouho, v závislostina tom, jak rychle FCI obdrží a zaeviduje výsledky z daných výstav. 

 

17.8. 2014 - SK - DUODANUBE Bratislava - j: Ludmila Fintorová- V1, CAC, CACIB, BOB, BIG1

11.1. 2015 - SK- Winter Show Nitra - j: Dušan Barlík, SK - V1, CAC, CACIB, BOB

28. 6. 2015 - CZ -Intercanis Brno - j: Davor Javor - V1, CAC. CACIB, BOB, BIG 3

26. 9. 2015 - PL- CACIB Wroclaw - j: Olga Kuprianova Sinko, SLO - V1, CWC, CACIB, BOS

Multišampion

Multišampion je titulem neoficiálním, přesto je považován za titul nejvyšší možný. Právě proto, že je neoficiální, ho každý pojal tak nějak po svém. Správně si však tento titul mohou před jméno napsat pouze jedinci, kteří jsou již Interšampiony a zároveň mají splněný šampionát alespoň tří různých zemí. Antoinettka je tedy Interšampionkou a k tomu také šampionkou České republiky, Slovenska, Polska a Chorvatska a tyto podmínky tedy splňuje :)

 

 

bottom of page